Czy można interesować się wszystkim?

Wiele osób ma rozliczne zainteresowania i na pewno ich znajomi zastanawiają się, jak można to wszystko ze sobą pogodzić. Do tego dochodzi czynnik specjalizacji. W końcu nie da się być najlepszym we wszystkim, a dla znacznej większości ludzi nie ma sensu interesować się czymś, jeśli nie chce się osiągnąć w tym mistrzostwa. Tymczasem hobby nie zmuszają do robienia czegokolwiek wbrew sobie czy skupianiu się tylko na jednej rzeczy.

Zainteresowania nie ograniczają w żaden sposób osoby, która zaczyna się nimi zajmować. Można interesować się ogromną liczbą rzeczy na raz i regularnie aktualizować swoją wiedzę. To, że ktoś ma jakieś hobby, nie oznacza, że poświęca na nie cały swój wolny czas. Wystarczy, że raz na rok wyjdzie na ryby albo przeczyta książkę w temacie. W teorii można więc interesować się wszystkim, ale raczej nie warto wierzyć osobie, która to deklaruje. Zawsze jest jakaś dziedzina, której nie tylko nie zgłębia, ale także, która w ogóle go nie interesuje. Dla wielu osób jest to polityka, gospodarka albo ekonomia, które co prawda wydają się na pierwszy rzut oka nudne, ale nie można ich bagatelizować, szczególnie jeśli interesuje się wszystkim. Trzeba jednak przyznać, że można mieć wiele zainteresowań i rozwijać je wszystkie na takim samym poziomie albo skupić się na kilku z nich i do reszty wracać raz na jakiś czas. Nie wątp, kiedy znajomy wylicza dwadzieścia różnych zainteresowań jako te, które naprawdę go wkraczają.

1 thought on “Czy można interesować się wszystkim?

  1. Przeglądając dyskusję w Internecie można dojść do wniosku, że to nie jest tak, że można się interesować wszystkim, ale wręcz trzeba.

Comments are closed.