7 darmowych sposobów na pozbycie się stresu

Nie ma co, ostatni rok nas nie rozpieszcza. Pandemia, niepokój, obawy o stratę pracy – to wszystko znacząco podnosi nasz poziom stresu. Wiadomo, najlepiej byłoby zaszyć się na kilka dni w uroczym SPA na rajskiej wyspie albo zrelaksować się w galerii na szalonych zakupach modowych. Tylko to troszkę drogie sposoby, a jest kilka całkowicie darmowych, z których możemy skorzystać, aby pozbyć się stresu.
1. Pobaw się ze swoim zwierzakiem
Głaskanie zwierząt, tulenie się do nich, po prostu przebywanie w ich towarzystwie, to sprawdzone metody lecznicze. Natomiast w celach relaksacyjnych warto pobawić się ze swoim pupilem. Długi spacer, zabaw z piłką czy patykiem, a przede wszystkim obserwacja naszych ulubieńców to najlepsze metody, by wywołać na twarzy uśmiech.
2. Zajmij ręce
To metoda, która bardzo pomaga tym wszystkim, którzy chcą zrzucić palenie. Ale to także idealna metoda na pozbycie się krótkotrwałego stresu. Pomaga już proste ugniatanie piłeczki, ale jeszcze skuteczniejsza jest zabawa jojo czy powerballem. Ruchy są monotonne i wymagają koncentracji, bo w końcu chodzi o to, aby nie skusić. To naprawdę pozwala na oderwanie myśli od wszystkiego innego.
3. Zajmij umysł
Tak, jak warto zająć czymś ręce, jeszcze lepiej zmusić do pracy głowę. Dlatego zaproś swój umysł do pracy i podaruj mu krzyżówki, sudoku, łączenie kropek czy kolorowankę dla dorosłych. Wysiłek intelektualny pozwala na zrelaksowanie umysłu i zapomnienie o bieżących problemach.
4. Znajdź hobby
„Znajdź zajęcie, nie będziesz mieć czasu na myślenie o głupotach” mawiały nasze babcie. Miały rację, bo nie ma nic ważniejszego niż zajęcie. Zwłaszcza takie, które staje się twoim hobby: szydełkowanie, robienie na drutach czy odnawianie mebli, to wszystko wspaniałe formy relaksu. Zupełnie nieważne, czy zdecydujesz się na żmudne szukanie jednej nitki, czy wymagające wysiłku szlifowanie drewna, ważne, że efekt da ci satysfakcję.
5. Zmęcz się
Przyspieszenie tętna i szybkości oddechu pewnością dają zmęczenie naszemu ciału. Tylko to takie zdrowe zmęczenie. Dlatego nie zapominaj o bieganiu, jodze, spacerach po lesie. Doskonałą formą relaksu jest taniec. Nie zapominaj, że nie tylko ty powinnaś pozbyć się stresu. Równie spięty jest także twój partner, dlatego poproś go do tańca.
6. Skorzystaj z ziół
To, że napary ziołowe są idealne na skołatane nerwy, wie każdy. Melisa naprawdę bywa wybawieniem. Tylko same napoje to nie wszystko, bo równie pomocne bywają poduszki na przykład aromatyzowane lawendą. Jeśli nie satysfakcjonuje cię sam zapach, pomyśl o poduszce z łusek gryki i chmielu, bo takie wypełnienie to także ergonomiczny kształt, a nie tylko zapach. W końcu nic lepiej nie relaksuje niż kilka godzin snu. Nie zapominaj też o zapachu: aromaterapia nie tylko odpręża, ale też poprawia humor.
7. Urządź SPA w domu
Przypomnij sobie, jak to wyglądało, gdy miałaś kilkanaście lat i zaproś przyjaciółki na domowe przyjęcie w piżamach. Nic bardziej nie relaksuje niż szlafrok, gorąca kąpiel, maseczka i pogaduszki z koleżankami. Nie ma, jak wyżalić się i wypłakać w szlafrok bliskiej osoby. Takie rozmowy pozwalają na nabranie dystansu, a poznanie problemów innych, często uzmysławia nam, o ile lepsza jest nasza sytuacja.