Stres: jak sobie z nim radzić?

Stres towarzyszy nam coraz częściej, i choć trudno przed nim uciec, warto zadbać o minimalizowanie jego negatywnych skutków. Dlaczego? Bo im dłużej jesteśmy narażeni na stres, tym bardziej obciążony jest nasz organizm. Co zrobić, by negatywne skutki stresu nie stały się przyczyną problemów ze zdrowiem?

Czym tak właściwie jest stres?

Stres to nic innego, jak reakcja organizmu sytuację niebezpieczną lub niezbyt komfortową. Stres sprawia, że jesteśmy w stanie zmusić swój organizm do większego wysiłku w celu uchronienia się przed zagrożeniem. Osoba, która jest bardzo zestresowana, jest zatem w stanie szybciej uciekać. O ile stres w określonych sytuacjach może być pomocny, to jego nadmiar bywa poważnym obciążeniem dla organizmu. Im dłużej działamy pod wpływem silnego napięcia, tym większe osłabienie organizmu. Procesy, które zachodzą w organizmie podczas dużego odczuwania silnego stresu dokładnie zostały opisane na portalu medycznym https://www.medycznie.pl.

Słabsza odporność, problemy z zasypianiem, pamięcią oraz koncentracją – to niebezpieczne zjawiska, przed którymi należy się odpowiednio chronić. W jaki sposób? Najlepszym sposobem na stres jest unikanie tych czynników, które mogą go wywołać. Niestety, większość z nas nie jest w stanie uniknąć napięcia nerwowego, zatem jedynym sposobem na walkę ze stresem staje się relaksacja.

Jak można radzić sobie ze stresem?

Walka ze stresem może przybierać różne formy. Dla wielu osób skutecznym wsparciem w sytuacji stresowej stają się ćwiczenia oddechowe, dzięki którym można szybko odzyskać równowagę i zapanować nad narastającym uczuciem niepokoju. Inna metoda walki ze stresem polega wyobrażaniu sobie przyjemnych rzeczy. Taka wizualizacja pomoże nam się odprężyć po całym dniu walki z licznymi obowiązkami i zmniejszy nasze negatywne nastawienie do tego, z czym musimy się zmierzyć w najbliższej przyszłości. W walce ze stresem pomoże nam też przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta, w której będą się pojawiały wartościowe produkty, pełne witamin i takich minerałów, jak magnez – oto podstawa, o której każdy z nas powinien pamiętać.