Kadyks

Najstarsze miasta Europy wyróżniają się swoją historyczną przeszłością. Wszystkie te miejsca mają coś, co czyni je tajemniczymi, co dowodzi o ich bogatym dziedzictwie historycznym i kulturowym, co wypełnia je legendami, tradycjami i bogatą gastronomią. Ale czy wiesz, które miasta są najstarsze w Europie?

Kadyks, najstarsze miasto na Zachodzie

Miasto to, położone w południowej Hiszpanii, zostało założone w okresie fenickim, około 3000 lat temu. Pierwotnie nosiło nazwę Gadir i, choć informacje te wymagają weryfikacji, wielu historyków twierdzi, że jest to najstarsze miasto świata zachodniego.

W okresie fenickim miasto odgrywało rolę handlową dzięki swojemu portowi, a także strategicznemu położeniu jako połączenie między Morzem Śródziemnym a Oceanem Atlantyckim. W okresie średniowiecza okolice Kadyksu stanowiły bramę dla podboju muzułmańskiego, który rozpoczął się w 711 roku. W ten sposób w okresie panowania muzułmańskiego miasto Kadyks zaczęto nazywać Qadis. Dzięki odkryciu Ameryki, Kadyks i inne miasta w zatoce umocniły swoją pozycję jako porty handlowe. W rzeczywistości miasto to miało uzyskać przywilej monopolu handlowego z Amerykami. Jednak wraz z rozszerzeniem tego przywileju na inne porty w celu prowadzenia handlu z Indiami, Kadyks zaczął podupadać aż do 1790 r., kiedy to handel z Indiami został zniesiony.

Matera, jedno z najstarszych miast Europy

Matera to miasto w południowych Włoszech, liczące około 60 000 mieszkańców. Ze względu na swoją architekturę oraz historyczne i kulturowe znaczenie tych jaskiń dla dziejów ludzkości, w 1993 r. zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Znaczna część miasta jest wykuta w skale, dzięki czemu Matera sprawia wrażenie miasta z innej epoki. Niektóre z jaskiń Matery pochodzą sprzed ponad 9000 lat i były zamieszkiwane aż do pierwszej połowy ubiegłego wieku. W tym czasie ludzie mieszkający w wykutych w skale jaskiniach zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do nowoczesnych dzielnic.

Wybierz się także w przepiękne Bieszczady, o których informacje znajdziesz pod adresem www.ustrzykidolne24.pl.

Płowdiw, Bułgaria

To miasto jest jednym z najciekawszych do odwiedzenia w Bułgarii. Historia tego miasta sięga czasów starożytnych, kiedy Płowdiw był stolicą królestwa Tracji. To był dopiero początek, ponieważ w ciągu wieków miasto było okupowane przez Macedończyków, Rzymian i Turków.

Płowdiw został założony przez Traków 6000 lat temu, kiedy ta ważna cywilizacja o greckich korzeniach osiedliła się na wybrzeżach Morza Czarnego. W IV wieku p.n.e. Filip Macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego, podbił tereny i przyłączył do swojego rosnącego imperium. W I wieku Płowdiw został ponownie podbity, ale tym razem to Rzymianie zajęli miejsce. Świadectwem podboju rzymskiego jest jeden z najważniejszych zabytków Płowdiwu – teatr rzymski, który można podziwiać do dziś.