Postanowienia noworoczne – jak wprowadzić je w życie?

Nowy rok, nowa wersja mnie. Kto z nas choć raz nie stworzył listy noworocznych postanowień, niech pierwszy rzuci kamieniem. Zastanówmy się jednak, ile z takich postanowień udało nam się wprowadzić w życie? Jeśli nie masz problemów z wyrabianiem sobie nowych przyzwyczajeń i świadomym kształtowaniem swojego życia – gratuluję. Jeśli jednak nie do końca wiesz, jak się za to wszystko zabrać, zapraszam cię do lektury.

Czy można interesować się wszystkim?

Postanowienia noworoczne powinny być przemyślane i odpowiednio sformułowane. Jeżeli będą brzmieć mniej więcej tak:
– do wakacji będę mieć wymarzoną sylwetkę,
– znajdę nowe hobby,
– zacznę oszczędzać,
– bardziej zaangażuję się w życie rodzinne,
to prawdopodobnie nie uda ci się ich zrealizować. Dlaczego? Po pierwsze, powyższe postanowienia są zbyt ogólne i nie wyznaczają nam konkretnego celu. A po drugie, brzmią bardzo uniwersalnie, przez co niekoniecznie będziemy identyfikować je jako własne. Jak zatem sformułować, a następnie wprowadzić w życie swoją listę postanowień?

Zacznij od określenia, co tak naprawdę jest twoim celem. Najdokładniej jak się da. Jak wygląda twoja wymarzona sylwetka? Ile rzeczy chcesz spróbować, żeby znaleźć nowe hobby? Jaką kwotę zamierzasz odkładać co miesiąc? I tak dalej. Kiedy już precyzyjnie określisz, co jest twoim celem, zastanów się, w jaki sposób możesz go osiągnąć. Jak często (i w jaki sposób!) powinieneś trenować, żeby osiągnąć wymarzone efekty? Chcesz się zapisać na siłownię czy ćwiczyć w domu? Co z twoim sposobem odżywiania się? Oczywiście wymarzona sylwetka jest tutaj tylko przykładem. Pytania, mające na celu ustalenie, w jaki sposób chcemy osiągnąć swój cel, powinniśmy sobie zadać w kontekście każdego z naszych postanowień.

Kiedy już wiesz, jaką drogą chcesz iść, rozpisz ją sobie na etapy. Im mniejsze, tym lepiej! Dzięki temu nawet niewielka czynność będzie cię przybliżać do osiągnięcia celu. Dobrym pomysłem jest stworzenie jakiejś formy monitorowania swoich postępów. Papierowa check lista, tabelka w excelu, odhaczanie kolejnych kroków w zeszycie – cokolwiek, co w widoczny sposób będzie pokazywać twoje postępy. Obserwowanie postępów pozwoli ci utrzymać wysoki poziom motywacji, co ułatwi ci dążenie do celu.

Jeśli chcesz możesz poszukać osób mających podobne postanowienia do twoich. Razem raźniej! Dzięki takiej “grupie wsparcia” prościej przełamywać zniechęcenie i wytrwale dążyć do obranego celu. Pomocne może być również nagradzanie się. Nie muszą to być duże rzeczy. Gwarantuję, że nawet mała przyjemność da ci ogromną dawkę motywacji!